Попитахме ви във facebook коя е любимата ви сграда в България. Отговорихте бяха наистина много, но един се открояваше най-вече. Именно заради това решихме да създадем тази статия, тъй като безспорен победител от въпроса, който зададохме беше Народният театър “Иван Вазов”. Далеч сме от мисълта, че е лесно да се степенуват многото прекрасни сгради в родината ни, но все пак мнозинството се произнесе. Все пак, ще вземем предвид и мнението на другите, като в следващите дни ще представим и други от любимите ви сгради. Театърът е с наистина впечатляващата архитектура, а в следващите редове ще разберете защо си струва да го посетите, дори да не сте от столицата.
НАРОДЕН ТЕАТЪР “ИВАН ВАЗОВ”
Народният театър е един от символите на София. Без съмнение той е една от най-прекрасните сгради в столицата, а районът, в който се намира сам по себе си е историческо и културно наследство, защото старите и емблематични сгради са навсякъде. Театърът е построен в необароков стил през далечната 1907 година. Дизайнът е дело на виенските архитекти Херман Хелмер и Фердинанд Фелнер, които са по-известни с прозвището “оперните архитекти”, тъй като са изградили около 50 театъра из цяла Европа. Особено интересна е случката, свързана с откриването на сградата. За случая било организирано голямо празненство, на което присъствало целия политически елит по това време, воден от княз Фердинанд I. Обикновените граждани обаче нямали достъп до празненството, което ги разгневило. Група столичани, водени от студенти, се събрали пред театъра и освиркали държавния глава. Това разярило горделивия княз, който затворил Софийския университет и наредил “провинилите се” да бъдат наказани.
Прекрасната сграда на театъра претърпява няколко големи инцидента, като първият от тях е избухналият на сцената пожар през 1923 година. Повторното му изграждане става под ръководството на дрезденския архитект Мартин Дюнфлер. Следват бомбардировките през Втората световна война, които не само нараняват сградата, ами нарушават целостта й.
Сградата на театъра е особено богата откъм орнаменти. Орфически загадки, антични традиции, религиозни тайнства и дионисиеви празненства са част от релефните образи, изобразени върху предната част на фасадата. Пред предния вход на театъра се извисяват шест внушителни йонийски колони. Кулите, които обграждат главния вход, завършват със скулптурна група, която изобразява победата на богинята Нике.
Театърът е изключително голям, като общо разполага с 1150 места. Историческа ценност представлява завесата в голямата зала, която тежи впечатляващите 350 килограма и е изработена от български майстори на тъкане на килими. Пред Народния театър се намира едно от любимите места на столичани – Градската градина. Красивият фонтан, както и спокойната,а и същевременно жива обстановка, ви гарантират, че ще прекарате прекрасно времето си, ако посетите района.