”Задължителни дестинации” е рубрика, в която ще представяме на вашето внимание всички онези райски кътчета от красивата ни родина, които заслужават да бъдат посетени и които по някакъв начин са свързани с българската история. Голяма част от тях са познати на всекиго, но ще се постараем да посочваме и не дотолкова популярни дестинации. Очакваме вашите предложения за рубриката!
Днес в любимата ни туристическа рубрика ще говорим за един от многобройните български манастири. Макар и всеки един от тях да изпълнява своята важна роля за духовния живот на страната, малко постройки у нас, а и по света изобщо могат да се похвалят с подобна архитектура и местонахождение. За да се добие представа, може да се направи сравнение между тази света обител и гръцките такива от района Метеора. Въпреки това мястото, което ние визираме се отличава със свои собствен дух и неповторима атмосфера. Ако още не сте познали за кое голямо българско духовно богатство става дума, то това уникалният е Гложенски манастир!
Той се намира в близост до с. Гложене, област Ловеч. Точният произход на светатата обител е неясен. Има легенди, които свързват неговото основаване с името на киевския княз Глож, но тази версия не е потвърдена. Дори и неговото име да не може да бъде категорично свързано с манастира, който носи много близко по звучене название, то е ясно, че първите сведения за постройки с религиозна цел по тези земи датират именно от този период, а именно XIIIв.
Друга легенда пък твърди, че чудотворната икона на Св. Георги Победоносец покровител на манастира започнала да изчезва. Всеки ден монасите я намирали на съседния хълм. Те приели това за знак и не след дълго построили на мястото, където иконата се появявала, нова сграда, която представлява днешния Гложенски манастир. Той е издигнат около XVI в. Дълго време старата и новата постройка са били свързани помежду си посредством тунел в скалите, който е затрупан през 20-те години на миналия век от естествени свлачища. Същият този тунел многократно служи за бягство на Васил Левски от турците, когато той се укрива в пределите на светата обител.
Независимо дали приемаме легендата за иконата за истина или не, факт е, че особеното местонахождение на светото място (върху планинския рид Лисец) дава защита от турски нападения. Така освен средище на духовния и културния живот на поробена България манастирът се превръща и в скривалище за голяма част от революционерите, участващи в националноосвободителното движение.
Както сами виждате, историята и архитектурата на светите земи край с. Гложен са безспорно забележителни! За огромно щастие Гложенската обител е целогодишно отворена за посещения и макар и пътят до него да е труднодостъпен, ние смятаме, че това със сигурност не трябва да бъде пречка за вас да видите с очите си и да усетите на място обаянието й, защото никоя снимка, колкото и добра да е тя, не може да пресъздаде това чувство!