“Успехите на България” е рубрика, в която ще ви представяме постиженията на онези наши сънародници, които чрез силата на своя гений са достигнали висините на световния успех. Много от тях по един или друг начин са останали в сянката на историческите събития и са забравени от днешното общество, но ние ще се постараем да поправим тази грешка.
В днешното издание на рубриката ще ви запознаем с още едно от големите имена на българската космонавтика, което остава малко или много забравено. Ние помним повече лицата, които са показвани по телевизията, смелите мъже, които са отишли до космоса и са се върнали да ни разкажат за това като например Георги Иванов и Александър Александров. Малко от нас обаче са запознати с личностите, които имат не по-малко значение за осъществяването на тези големи събития, но заради своята роля зад колисите на великите операции, остават скрити от общественото око. Един от тези големи българи е инженер Димитър Мишев. Освен неговия грандиозен принос за космическите полети, нужно е да споменем, че той е и една от главните действащи фигури в имплементирането на телевизията у нас, същата тази телевизия, по която по-късно българите имат възможността да видят своите възтържествуващи сънародници при връщането им от космоса.
Димитър Николов Мишев е роден на 28-ми май 1933г. в гр. Ловеч. Завършва ловешкото основно училище „Панайот Пипков“ и ловешката мъжка гимназия „Христо Кърпачев“, от която излиза с отличен успех. Следва във Висшия машинно-електротехнически институт (днес Техническия университет). По времето на своето следване се включва в групата от професори и инженери, които заедно прокарват първия телевизионен сигнал у нас. По-късно самият Мишев става главен създател на цветната телевизия у нас, като така издига на ново ниво делото, започнато от него и неговите преподаватели.
Делото на учена обаче далеч не се ограничава само с откритията в сферата на телевизията. Той е важна част от състава на космическите полети. Като един от лидерите на програмата по опознаване на космоса той прави възможно успешното осъществяване и протичане на великото пътешествие на българите в междузвездното пространство. Спектометърът „Спектър“, който работи в продължение на дълги години на борда на няколко различни орбитални станции в космоса , както и спектометричния и навигационен комплекс „Фрегата“ са негови изобретения.
Цялостната изобретателна дейност на инж. Мишев не се ограничава само с това. Тя наброява над 60 патентовани открития. Той също така е автор на 40 книги и учебници и на над 300 публикации в научни издания.
Работи активно за разпространяването на науката сред младежта. За това свидетелства дългогодишният му преподавателски стаж в различни висши учебни заведения в България и чужбина, както и стипендията за даровити млади българи „Димитър Мишев“, която е учредена през 2004г. от фондация „Еврика“.
Приносът му е факт и без да споменем многобройните награди и ордени, на които той е носител. Въпреки това те са неоспоримо свидетелство за големите заслуги на учена в родната и световна научна дейност.
Инж. Димитър Мишев умира на 13-ти февруари 2003г.
виж още: Иван Ночев – българската следа в кацането на луната