Quantcast
Channel: Българска история
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1587

Никола Войновски –героят в сянка

$
0
0

Забравените герои” е рубрика, с която ние от “Българска история” искаме да отправим едно специално послание. Посвещаваме я на паметта на хората, които са пролели кръвта си в името на България, на хората, чийто живот е преминал в стремеж и яростна борба за отечеството, на хората, които са си отивали от този свят и са предали и своя сетен дъх на идеала, на мечтата, на България.  Посвещаваме я на падналите, но забравени герои, чиято следа в историята като че ли все повече избледнява. Помнете ги, българи!

 

Никола Войновски

Никола Войновски

Априлското въстание е един от моментите в нашата история, който може да накара всеки българин да се изпълни с гордост. Сред най-славните славните мигове в него се нарежда походът на Ботевата чета. С нейния подвиг се слага един запомнящ се завършек на въстанието, който помага каузата на българите да стане известна в дори най-отдалечените земи. На всички става ясно, че на тази земя живее народ, забравен от всички, който няма да продължава да търпи зверствата на своя поробител. Със своите действия тези 208 четници записват имената си сред тези на най-славните български герои. Един от най-прославените от тях бил техният военен  комендант Никола Войносвки.

 Никола се родил в Габрово на 9 ноември 1849 година в семейството на буйния и родолюбив българин Данчо Стоянов. След като през 1865 година завършил трети клас в местното училище, продължил образованието си в Галац. В последствие заминал за Одеса, където постъпил в юнкерското Николаевско военнопехотно училище. Него той завършил през 1876 година, получавайки чин поручик в руската армия. Макар и младеж, вече владеел румънски, гръцки, френски, италиански и руски език.

 През есента на 1875 година живота на Войносвки, коренно се променил. Причина за това била неговата среща с Ботев, който обикалял Одеса с призив към българите на военна служба в Русия да се присъединят към неговата чета, за да се включат в готвеното въстание. Никола приел поканата, подал оставка и през април 1876 година заминал за Букурещ, където се присъединил към сформираната чета.

 Войносвки бил избран от Ботев за военен комендант на четата. На него била възложена задачата да ръководи изпълнението на превземането на кораба „Радецки”. Никола се заел с въвеждането на военна дисциплина в четата. Операцията по превземането на австрийския параход била извършена блестящо. Единствено добрата дисциплина на четниците предотвратила сблъсъците им с екипажа. Един кървав сблъсък би помрачил посланието, което Ботев искал да достигне до Европа, а именно, че българите са борци за свобода, а не обикновени разбойници.

 На 17 май четата слязла при Козлодуй. Тогава Войновски официално бил избран като неин военен ръководител. На 18 май дошло първото сериозно сражение, което четата водила. Близо до рида Милин камък, на 25 километра от Враца, четата била нападната от конни отряди черкези. Нападението било изненадващо, черкезите прииждали от 3 страни, но благодарение на умелото командване на Войновски враговете били отблъснати.

Ботевата чета

Ботевата чета

 На 20-ти май боят избухнал с нова сила. Този път по-ожесточен срещу по-силен и многоброен противник. Четниците били в неблагоприятно положение, нямали достъп до храна и вода, битката за тях била въпрос на живот и смърт. Четата била разделена на две. Едната част бил нейният Авангард, начело с Войновски, който заел гребена на Камарата с фронт на север и запад. Другата част, сред която били Ботев и неговия щаб, била съсредоточена на връх Купена и Околчица. Редовна турска армия от около два табора под командването на Хасан Хейри бей атакувала левия фланг на отбраната, а останалата част от четата била атакувана от башибозуците. Нападението на турците било отбито. Те се прегрупирали и решили да обходят българите, за да ги разделят и изолират едните от другите. Войновски разбрал техният замисъл. За да го предотврати, той наредил авангарда да се изтегли от първоначалните си позиции и да заеме кръгова отбрана на Купена. Башибозушката атака срещу Купена била отхвърлена с контраатака. Постепенно двата корпуса на четата се слели и тя пак станала едно цяло, концентрирана била около връх Купена, връх Околчица и падината между тях. Боят продължил до вечерта. След като турците за пореден път били отблъснати, се оттеглили. В настъпилата нощ на 20 май 1876 година, някъде в долината между Купена и Околчица, паднал убит Христо Ботев. Сведенията около неговата смърт са неясни, което дава причина и до днес да съществуват различни интерпретации на случилото се.

Паметникът на Никола Войновски в село Чифлик

Паметникът на Никола Войновски в село Чифлик

 След смъртта на Ботев за войвода на четата бил избран Никола Войновски. Под негово ръководство тя провела последния си бой в района на село Лютиброд. След това, за да се измъкне от преследващите я турски гарнизони, тя се разделила. Най-голямата част от 15 души, начело с Войновски поела към Троянския балкан. На 13 юни 1876 година, близо до село Шипково, четата била разбита окончателно. На 15 юни 1876 година Никола Войновски паднал убит в битка с преследващите го турци. Прострелян в гърдите, той успял да пропълзи до другарите си и да изрече последните си думи:

„Дръжте се, момчета“.

След неговата смърт главата му била отрязана от турците и занесена в Троян като трофей.

 Подвига на Никола Войносвки не е забравен. Народното съзнание си спомня за него и в знак на уважение в село Чифлик, Община Троян, е издигнат паметник в негова чест. Неговото име се среща като наименование на улици, булеверди и училища  в много български градове.

 

 

Виж още: Пътят към безсмъртието на Ботев

 

Виж още: Априлското въстание

Виж още: Артилерията през Априлското въстание 

Виж още: Никола Обретенов


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1587

Trending Articles