
1867 година – Панайот Хитов със своята чета преминава от Румъния в България
Панайот Хитов преминава на българска земя с чета от около 30 души при Тутракан, между селата Пожарево и Дунавец. Знаменосец на четата е Васил Левски. При преминаването на Дунава, са му доставени оръжия, чрез стария и уважаван от българи и турци патриот Дядо Мощ Никола, от село Малък Преславец. С четата си Хитов се отправя към Стара планина и прекарва известно време в района на Котел и Сливен. Четата му няма за цел да вдига въстание, а да осъществи революционен марш, за да агитира българското население.
1931 година – роден е бъларският археолог Димитър Овчаров
Димитър Савов Овчаров е виден български археолог и изкуствовед. Занимава се със средновековна история, археология, изкуство и култура. Ръководил на множество обекти на археологически разкопки в страната, преди всичко на старите български столици Преслав и Плиска. Освен с археология се занимава и с преподавателска дейност в няколко университета в страната. В периода от 1992 до 1993 година е директор на Националния археологически институт.
1992 година – умира българският композитор Парашкев Хаджиев
Парашкев Тодоров Хаджиев е изтъкнат български композитор от ХХ век и музикален педагог, професор по хармония. Той е един от творците с особено силно влияние върху формирането на българската музикална култура. Той е най-продуктивният български композитор на музикално-сценични творби: 21 опери, 6 оперети и 3 мюзикъла, 1 балет, които имат над 150 постановки на сцена. Негови опери и балети са поставяни в Русия, Румъния, Полша, Чехия, Германия, Белгия и други страни. Той е автор и на симфонична и камерна музика, множество хорови и масови песни, стотици детски песни, музика към игрални филми и други. Висока стойност имат неговите над 5000 хармонизации на народни песни.