
1840 година – роден е българският революционер Хаджи Димитър
Димитър Николов Асенов, по-известен като Хаджи Димитър, е един от най-значимите български войводи. Със своята чета, заедно със Стефан Караджа, се прехвърля през Дунава от Румъния, за да вдигане народа на въстание. Тя води три сражение, последното на връх Бузлуджа. След тежка битка с османски части, едва 28 годишен, Хаджи Димитър е убит. По повод на смъртта му Христо Ботев написва едноименната поема, която днес всеки българин знае.
1876 година – умира българският революционер Георги Обретенов
Георги Тихов Обретенов е помощник-апостол в Сливенския революционен окръг. Той е най-малкият син на баба Тонка Обретенова. Освен, че снабдява Сливенския окръг с оръжие, той разпалва родолюбивия и борчески дух на народа със своя бунтовен пламък. Обикаля заедно с Иларион Драгостинов и призовава народа към бунт. Заради образованието, което получава в Одеса става военен инструктор и постъпва в четата на Стоил войвода. На 10 май четата води бой при село Нейково. С точната си стрелба задържа напора на турската армия и прикрива другарите си. Разбирайки, че е тежко ранен той се самоубива, за да не попадне в ръцете на врага.
1887 година – роден е българският военен деец Борис Бръняков
Борис Денев Бръняков е български военен деец, полковник, участник в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война, командир на 18-и пехотен етърски полк и 9-и родопски пехотен пловдивски полк. Първото звание, което получава е подпоручик и успява да се издигне до полковник. Освен с военна дейност той се занимава и преподаване във Военна академия. Има три награди, сред които е и Военен орден „За храброст“.