
1840 година – роден е българският революционер Стефан Караджа 1876 година – роден е българският военен деец Никола Станимиров 11 май – ден на Св. Св. Кирил и Методий
Стефан Тодоров Димов, наречен Стефан Караджа е български национален герой, революционер от българското национално-освободително движение и войвода. Той е сред първите доброволци в организираните от Раковски Първа и Втора българска легия. Известно време живее в Румъния, където се отдава изцяло на народната борба и няколко пъти преминава Дунава с революционни задачи. През 1868 година постъпва в четата на Хаджи Димитър. На 6 юли двамата начело на чета от 127 души минават Дунав при село Вардим. В боя в местността Канлъдере край Вишовград Стефан Караджа е ранен тежко и е пленен. След това, на 12 юли, е откаран в Търново и по-късно в Русе. Полумъртъв е изправен пред съставения от Мидхад паша извънреден съд, наречен криминален съвет, и осъден на смърт чрез обесване. Умира от раните си в Русенския затвор. Погребан е от баба Тонка.
Никола Рачев Станимиров е български офицер (генерал-майор), командир на Лейбгвардейския конен полк. Учи и завършва Офицерска кавалерийска школа в Санкт Петербург, след което е произведен в чин капитан. Взима участие в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна войни в командването на 1-ви, 3-ти и 9-ти конни полкове. Бил е командир на 5-ти конен полк, 3-ти конен полк и Лейбгвардейския конен полк. Участвал е в редица кавалерийски атаки, включително и в тази при Кочмар през 1916 година. След военния преврат от 1923 година е началник на жандармерията и заместник инспектор на пограничната стража. Награждаван е многократно с различни отличия във война и мирно време.
На тази дата се чества денят на Св.Св. Кирил и Методий, отбелязван от Българската православна Църква по църковния литургичен календар. През Възраждането 11 май се утвърждава като важен ден от празничната система на българите – Ден за почит на светите братя Кирил и Методий, създателите на славянската писменост. Честван за първи път в Пловдив през 1851 по инициатива на Найден Геров и Пловдивското епархийско класно училище. В следващите години този празник започва редовно да се отбелязва в Пловдив, Цариград, Шумен и Лом. След установяването на Григорианския календар празникът се пада на 24 май и тази дата придобива по-голяма популярност.