”Задължителни дестинации” е рубрика, в която ще представяме на вашето внимание всички онези райски кътчета от красивата ни родина, които заслужават да бъдат посетени и които по някакъв начин са свързани с българската история. Голяма част от тях са познати на всекиго, но ще се постараем да посочваме и не дотолкова популярни дестинации. Очакваме вашите предложения за рубриката!
Из България има огромно разнообразие от природни забележителности, които правят държавата ни перфектното място за туризъм независимо от това дали сте почитатели на морето или планината, спокойната или активната ваканция, културния или шопинг туризма. Тук има по нещо за всеки!
Ако обаче за следващата си почивка искате едно по-спокойно прекарване, с което да се върнете към българските си корени, със сигурност няма по-добро място, където да го направите от село Широка лъка. Разположено в сърцето на най-красивата българска планина – Родопите, селото предлага една уникална смесица от природа и архитектура. То се издига по двата бряга на Широколъшката река и е в непосредствена близост до големия областен център Смолян, както и от курортите Пампорово и Девин. Днес Широка лъка е обявена за архитектурно-етнографски резерват, което далеч не е изненадващо, имайки предвид забележителния вид на най-ранните възрожденски къщи, съхранени от началото на XIX век.
Въпреки че постройките, които виждаме днес, датират от периода малко преди Освобождението, историята на самото село започва около две столетия по-рано през XVII век, когато е извършено един от най-свирепите опити за потурчване на местното население. Първоначално селището е основано на мястото на днешната махала Заевите, но поради свличания хората са били принудени постепенно да се изместят до района, в който днес се намира селото.
Някои от най-популярните сгради в Широка лъка, които задължително трябва да посетите включват Калайджийската къща, Григоровата къща, Богдановата къща, Етнографския музей и Националното училище за фолклорни изкуства, където младежите се обучават в майсторството на фолклорната музика. Безспорно всеки един от нас е изпитвал чувството да те побият тръпки при звука на красива народна песен, съпроводена от омайващия звук на каба гайдата. Именно в Широка лъка можете да се насладите на автентичното звучене на тези мелодии, които карат всяко българско сърце да подскочи. Друга голяма забележителност на селото е църквата „Успение Богородично“, издигната през 1834г. Смята се, че тя е била построена от местното население само за 38 денонощия, а иконостасът на църквата е дело на самия Захари Зограф и неговите ученици. Всички къщи в селото са построени в типичния Възрожденски родопски стил, а отвътре са богато декорирани с дървени миндери и автентични български черги.
Друг ярък символ на българския фолклор, на който може да се радва всеки посетител, е интересният кукерски фестивал. Той се състои всяка година на първата неделя от март месец и е наречен от местните „Песпонеделник“. Тогава мъжете, маскирани в пищни, но плашещи костюми излизат по улиците, за да изгонят злото от селото. Фестивалът ежегодно събира на едно място кукери и народни изпълнители не само от Широка лъка, а и от цялата околия.
На почит тук е и популярният български обичай Лазаруване, когато на Лазаровден, лазарките се събират в една от селските къщи, а после в своите ркасиви народни носии обикалят селото и пеят песни, за да донесат благоденствие, здраве и щастие.
Обаянието на района обаче не се простира само в рамките на селото. Голяма природна красота чака всеки, който реши да се разходи и в околността на Широка лъка, тъй като наблизо се намират скалните феномени Момата, Главата и Лятната гора. Селото също така е отправна точка за много близко разположени планински върхове като Турлата, Голям Перелик, Малък Перелик и Широколъшки снежник.
Както виждате, причините да посетите Широка лъка са много. Затова не се колебайте да изберете това приказно родопско селце за следващата си почивка! Ние горещо ви го препоръчваме!